Ortodoncja

Wady zgryzu w obecnych czasach możemy korygować nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Nasz ortodonta udzieli rodzicom informacji na temat zapobiegania powstawania wad zgryzu u małych pacjentów. W przypadku istnienia wady po dokładnych badaniach diagnostycznych opracowywany jest przez lekarza indywidualny, szczegółowy plan leczenia.

W zależności od rodzaju wady wykonywane są aparaty ruchome lub stałe.

Aparaty ruchome stosuje się głównie u dzieci (4-12 lat). Aby leczenie było skuteczne, konieczna jest dobra współpraca ze strony pacjenta – aparat należy zakładać na noc i na określoną liczbę godzin w ciągu dnia. Aby nieco osłodzić małym pacjentom niewygody związane z noszeniem aparatu możemy go wykonać w dowolnym kolorze lub z dodatkiem brokatu.

Aparaty stałe zakładane są po wyrżnięciu się wszystkich zębów stałych i nie są wyjmowane z ust. Pełen sukces terapii jest efektem utrzymywania idealnej higieny jamy ustnej i stosowania się do ustalonego z lekarzem planu wizyt kontrolnych. Leczenie tym aparatem trwa ok. 2-2,5 roku. Po wyleczeniu wady należy jakiś czas nosić tzw. szynę retencyjną, która utrwala prawidłowe ustawienie zębów.